Co to jest marketing internetowy?

author
co to jest marketing internetowy

Co to jest marketing internetowy?

Marketing są to wszelkie działania w firmie, które wspierają sprzedaż usług i produktów, wykonywane przy pomocy opracowanych technik i metod oddziaływania na potencjalnego nabywcę. Marketing jest ukierunkowany na klienta oraz rynek, ma również budować świadomość marki. Znając ogólne pojęcie marketingu można odpowiedzieć na pytanie: co to jest marketing internetowy (e-marketing)?

Marketing internetowy to działania i strategie wspierające sprzedaż usług i produktów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku firmy za pośrednictwem Internetu. Marketing internetowy jest bardzo prężnie rozwijającą się formą marketingu, ze względu na rozwój sprzedaży i obecności firm w Internecie. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na dużą dynamikę e-marketingu jest ciągły rozwój technologii,  zmiany w algorytmach wyszukiwarek, nieustanne pojawianie się nowości, innowacyjnych platform do których trzeba dopasować działania promocyjne. Jest to ogromne, ale również bardzo ciekawe wyzwanie, które wymaga przy tym dużej znajomość zachowań społecznych w Internecie.

Najskuteczniejsze działania e-marketingu polegają na: generowaniu ruchu na danej witrynie internetowej (optymalizacja SEO, linkowanie, content marketing, reklama płatna Google Adwords), wykorzystaniu blogosfery, budowaniu social media oraz tworzeniu programów partnerskich. Właśnie na tych aspektach się skupimy w niniejszym wpisie.

Pozycjonowanie strony internetowej.

Pozycjonowanie strony polega na działaniach, które mają w efekcie podwyższyć jej pozycję w wynikach wyszukiwania na poszczególne frazy Strona powinna znaleźć się w TOP 10 wyników wyszukiwarki ponieważ większość użytkowników sieci właśnie do niej ogranicza swoje wyszukiwania. Zwiększenie ruchu na stronie przekłada się na wzrost sprzedaży, rozpoznawalności oraz zaufanie wobec marki. Pozycjonowanie jest często zamiennie stosowane z pojęciem SEO (ang. SEO ang. Serach engine optimization). Pojęcie pozycjonowania jest jednak znacznie szersze, ponieważ jest to zarówno SEO, jak i działania SEM, linkowanie czy content marketing.

SEO, linkowanie, content marketing.

Optymalizowanie strony internetowej (SEO) polega na jej dostosowaniu do preferencji algorytmu wyszukiwarki od strony technicznej oraz treści. Strona ma przede wszystkim sprawnie i szybko działać. Poruszanie się po witrynie  nie powinno sprawiać użytkownikowi (oraz robotowi google) żadnych trudności. Treści zawarte na stronie powinny być ciekawe, merytoryczne, przekazane w zrozumiały, jasny sposób i powinny zawierać słowa kluczowe oraz frazy (ustalone po określaniu docelowego użytkownika). Tekst nie powinien być jednak przeładowany słowami i frazami kluczowymi. Powinny się w nim znajdować tematy, nagłówki ze słowami kluczowymi, akapity. Jeżeli strona jest projektowana od podstaw to adres URL także powinien zawierać słowa kluczowe. Teksty, która pojawiają się na stronie powinny być niepowtarzalne. Unikatowość treści to podstawowa zasada w SEO. Na efekty optymalizowania strony trzeba poczekać od jednego do kilku miesięcy, ale są długofalowe i skuteczne. Należy jednak pamiętać, że trudny przewidzieć w sposób precyzyjny, na jaką pozycję mamy szansę po kilkumiesięcznej optymalizacji. Poprawnie prowadzone działania SEO przyniosą jednak skutek na pewno. Więcej o pracy nad SEO i czym jest to konkretnie, opisujemy tutaj. 

Linkowanie polega po pozyskiwaniu linkowania z innych stron. Najlepiej pozyskiwać linki z witryn, które zawierają wartościowe treści i mają wysoką pozycję w rankingu wyszukiwarki. Linki można pozyskać ze stron branżowych, ze stron wydarzeń (np. targów) w których firma brała udział, lokalnych mediów lub przez zamieszczenie filmu na YouTube.

Content marketing, czyli marketing treści, pomaga w budowaniu eksperckiego wizerunku firmy. Polega na prowadzeniu firmowego bloga ze specjalistycznymi tekstami, na organizowaniu webcastów, przekazywaniu newsletterów dedykowanym odbiorcom, e-booków, są to również artykuły sponsorowane. Działania mają wyróżnić firmę na tle konkurencji, mają zbudować zaufanie klientów, ich lojalność i utworzyć dobrą relację z klientem.

Reklama Google Adwords (SEM)

Co to jest marketing internetowy przy wykorzystaniu Google Adwords? Jest to wysforowanie swojej witryny na pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania przy użyciu systemu reklamowego Google Adwords. Płatne wyniki w wyszukiwarce pojawiają się obok wyników organicznych (są to wyniki, które naturalnie pojawiają się w wyszukiwarce po wpisaniu przez użytkownika interesującego go hasła).  Na rynku spotyka się największą ilość kampanii PCC (ang. pey-per-click tj. płatność za klik). Tego typu wyniki wyszukiwania są prezentowane z subtelnie zaznaczonym podpisem „reklama”. W istocie większość użytkowników nie identyfikuje tej metody z reklamą bowiem i tak otrzymują po kliknięciu to, czego szukali. Jest to bardziej odpowiedź czy rozwiązanie niż klasyczna, słabo targetowana forma reklamowa, dlatego też charakteryzuje się dużą efektywnością.

Reklama płatna Google Adwords jest zalecana dla firm, które oczekują natychmiastowych efektów działań reklamowych,. Jest to reklama bardzo łatwa do zainicjowania, jest skuteczna, trafia do docelowego użytkownika na podstawie opracowanych słów kluczowych oraz fraz.

System reklamowy Google AdWords (od 24 lipca 2018 roku zmiana nazwy na Google Ads), pozwala również np. na umieszczanie reklam graficznych w sieci reklamowej Google (portale jak olx, wizaz.pl, wp itd), która pokrywa w zasadzie cały polski internet, jak również na inicjowanie kampanii na portalu Youtube.

Sieci afiliacyjne, blogosfera, social media.

Programy partnerskie (sieci afiliacyjne).

Programy partnerskie polegają na łączeniu się właściciela sieci afiliacyjnej (providera), reklamodawcy, właściciela strony internetowej i klienta. Firma, która sprzedaje produkt lub usługę udziela reklamodawcy prowizję od sprzedaży. Programy partnerskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które ze sobą nie konkurują. Przykładem może być reklamowanie przez sklep zoologiczny salonu fryzjerskiego dla psów czy reklamowanie przez blogera kulinarnego mikserów czy danych noży.

Wykorzystanie blogosfery i social media.

W ostatnich latach rozwój Facebooka, Twittera, Instagrama, SnapChata dał specjalistom od reklamy niespotykane wcześniej możliwości reklamy, budowania pozytywnego wizerunku oraz zwiększenia widoczności firmy w Internecie (przykładowo na Facebooku można założyć firmowy fanpage, który jest bardzo skuteczną formą reklamy firmy). Promując firmę w social media należy szczególnie rozważnie opracować strategię reklamową, ponieważ firma jest poddawana ocenie klientów. Działania muszą być prowadzone bardzo umiejętnie oraz z dużym wyczuciem i poszanowaniem norm przyjętych w danym kręgu kulturowym.

Co to jest marketing internetowy w blogosferze? Na reklamę w blogosferze składają się przede wszystkim recenzje produktów i usług. Bloger otrzymuje do przetestowania produkt, który następnie recenzuje na swoim blogu. Reklama na blogu może także przyjąć formę polecenia zamieszczonego we wpisie. Na blogach można zamieścić banery reklamowe albo wesprzeć markę wizerunkiem blogera. Przykładem może być wparcie firmy produkującej odzież przez blogerkę modową.

Oczywiście w danym wpisie przedstawiliśmy tylko podstawowe i sztandarowe przykłady marketingu online. Konkretnych metod jest mnóstwo i w pewnych aspektach jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Więcej o marketingu internetowym dowiesz się z tego wpisu, który prezentuje nasz darmowy poradnik z marketingu online! 

Verseo  Darmowa Wycena

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Copyright © 2019 Agencja Interaktywna Verseo - wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności | Witryna wykorzystuje pliki cookies