Reklama firmy w internecie – od czego zacząć

author
reklama firmy w internecie

Bez względu na to, w jakiej branży działasz, sprawna komunikacja marketingowa z klientami to podstawa Twojego sukcesu. W końcu musisz ich poinformować o tym, że jesteś obecny na rynku oraz co możesz im zaoferować. Komunikację tę możesz prowadzić różnymi kanałami, ale jednego z nich absolutnie nie możesz pominąć. Chodzi o Internet. Od czego zacząć przygodę z reklamowaniem firmy w sieci? Poznaj absolutne podstawy promowania biznesu on-line. Reklama firmy w internecie to bowiem podstawa!

Dlaczego reklama firmy w Internecie to „obowiązek”?

Internet zawładnął światem komunikacji – zarówno w sferze osobistej, jak i biznesowej. Czy wyobrażasz sobie jeszcze, że szukając usługodawcy, przeglądasz ogłoszenia w gazecie albo książkę telefoniczną? Albo że nie sprawdzisz w sieci opinii o sprzęcie, który planujesz kupić? Kiedy ostatnio zdarzył Ci się dzień spędzony zupełnie offline?

To właśnie w Internecie toczy się ogromna część naszego życia. Jak pokazują statystyki, korzysta z niego 57% ludzi na świecie, czyli ponad 4,3 miliarda!

A skoro działania marketingowe mają podążać za konsumentem – tak, aby nawiązać z nim kontakt tam, gdzie przebywa – nie może ich zabraknąć on-line.

W sieci drzemie ogromny potencjał reklamowy. Przede wszystkim dlatego, że:

 • masz szansę precyzyjnie stargetować kampanię, a więc skierować ją do odbiorców o największym potencjale zainteresowania Twoją ofertę,
 • masz możliwość personalizacji komunikatów reklamowych – tak, aby dokładnie wpisywały się w oczekiwania konkretnego odbiorcy, a zrobi to za Ciebie system marketing automation,
 • możesz precyzyjnie mierzyć rezultaty kampanii reklamowych – np. to, ilu odbiorców kliknęło w baner promocyjny, pozostawiło namiary kontaktowe oraz ostatecznie dokonało zakupu,
 • zyskujesz szeroką gamę kanałów i punktów kontaktu z odbiorcami – możesz wybrać te, które najlepiej wpisują się w specyfikę prowadzonej przez Ciebie działalności,
 • odpowiednio optymalizując strategię, osiągasz duży zwrot z inwestycji niewielkim kosztem.

Dlatego, jeśli jeszcze nie zacząłeś się promować w Internecie – najwyższy czas to zmienić.

Reklama firmy w Internecie – od czego zacząć?

Rozpocznij tradycyjnie – od odrobienia podstawowej lekcji związanej z planowaniem kampanii reklamowej. Zanim rzucisz się w świat mediów społecznościowych, Google Ads, Google AdSense i remarketingu, precyzyjnie określ jaki jest cel Twojej kampanii reklamowej on-line.

Ostateczny jest oczywisty: chcesz podnieść wyniki finansowe firmy. Ale konkretna kampania może być dedykowana odbiorcom znajdującym się na określonym etapie lejka marketingowego i służyć np.:

 • wzbudzeniu świadomości istnienia Twojej marki i produktów,
 • pozyskiwaniu leadów marketingowych,
 • sprzedaży konkretnej grupy produktów,
 • wzmacnianiu wizerunku Twojej marki o budowaniu zaangażowania oraz „szumu”,
 • wprowadzeniu na rynek nowego produktu…

… można tak długo mnożyć. Ważne jednak, abyś dokładnie sprecyzował ten cel. Dzięki temu będziesz mógł dopracować szczegółowy przebieg kampanii oraz komunikatów.

Uwaga! Wielu osobom ten etap wydaje się zbędny. Przecież wiadomo, po co robi się reklamę. Ale to tylko teoria. W praktyce dobrze jest omówić i uszczegółowić założenia. Im wyraźniejszy kierunek działania wyznaczysz, tym łatwiej będzie Ci się utrzymać na kursie.

Oprócz celu, równie ważnym pytaniem jest zatem to, do kogo reklamę kierujesz.

Czy Twoje produkty / usługi są przeznaczone dla dowolnej grupy odbiorców? Oczywiście, że nie! Nawet jeżeli działasz na skalę ogólnopolską i oferujesz szeroką gamę rozwiązań, są konsumenci, którzy będą zainteresowani Twoją marką bardziej. I to ich powinna przekonywać Twoja reklama. Dlatego warto określić, kto jest adresatem komunikatów reklamowych – i to, ponownie, maksymalnie precyzyjnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie tzw. person, a więc konkretnych profili klientów. Tworząc je, zastanów się nie tylko nad podstawowymi danymi demograficznymi, ale przede wszystkim nad tym:

 • co interesuje Twoje grupy docelowe – jakie są potrzeby,
 • zainteresowania i problemy tych osób,
 • gdzie bywają – z jakich kanałów w sieci korzystają i gdzie warto z nimi znaleźć kontakt.

Dopiero na podstawie tych dwóch elementów możesz podjąć właściwe działania – a więc zaplanować, gdzie i jak będziesz się reklamować.
Zanim jeszcze przejdziesz do promocji – potrzebujesz jednego, dość oczywistego elementu: strony internetowej. To Twoja najważniejsza wizytówka w sieci i miejsce, do którego będą prowadziły komunikaty reklamowe. Dlatego zadbaj o to, aby serwis:

 • miał atrakcyjną domenę, a więc adres powiązany z nazwą marki,
 • był łatwy w obsłudze dla użytkowników i responsywny (dostępny również w urządzeniach mobilnych),
 • został zoptymalizowany pod kątem pozycjonowania (ważne są np. prędkość jego działania, liczba zakładek i ich tematyka, optymalizacja meta danych oraz ogólna łatwość poruszania się i wyszukiwania informacji),
 • miał wartość promocyjną – aby strona była nieodłącznym elementem strategii marketingowej.

Z czasem, gdy rozwiniesz skrzydła w świecie reklamy on-line, możesz pomyśleć również o stworzeniu landing page, która posłuży do pozyskiwania leadów i automatyzacji komunikacji promocyjnej. Ale to już temat na inny artykuł.

Reklama firmy on-line: jakie są opcje?

Świat reklamy internetowej jest niezwykle rozległy, a na reklamodawców czeka morze opcji. Spokojnie, nie musisz korzystać ze wszystkich jednocześnie. Wybierz te, które najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojego targetu. A na co możesz postawić?

Reklama firmy w wyszukiwarkach

Jeśli czegoś nie ma w Google, nie istnieje – to powiedzenie słyszałeś zapewne miliony razem. I choć jest okropnie oklepane, wiele w nim prawdy. To wyszukiwarki są obecnie głównym źródłem informacji niemal w każdej sytuacji – zwłaszcza w dobie ogromnej popularności urządzeń mobilnych (to przy ich pomocy odbywa się znacząca część ruchu). Coraz więcej osób, kiedy czegoś potrzebuje, po prostu pyta wyszukiwarkę.
Dlatego jednym z podstawowych narzędzi reklamy internetowej jest właśnie promowanie się w wynikach wyszukiwania. Jak to działa? Wpisz dowolne hasło w Google i spójrz na listę wyników. U samej góry zobaczysz tzw. linki sponsorowane, a więc właśnie reklamę. Wyświetli się ponad pozostałymi rezultatami „organicznymi”, co sprawia, że szansa, że klient kliknie w podlinkowany wynik, jest bardzo wysoka.

Co ważne, Google Ads daje Ci możliwość precyzyjnego profilowania tego, do kogo trafi Twoja reklama. Możesz np. ustawić:

 • zakres regionalny – a więc określić to osobom, z jakich miejscowości wyświetli się komunikat (niesamowicie przydatne, jeśli prowadzisz działalność na skalę lokalną),
 • ograniczenia „demograficzne” – dzięki czemu reklama wyświetli się osobom określonej płci czy wieku.

A to dopiero początek możliwości. Możesz targetować bywalców danych stron, kupujących dane produkty – możliwości jest doprawdy mnóstwo.

Reklama firmy w social mediach

Facebook to portal, który ma ponad 1,5 mld użytkowników na całym świecie. Dlatego reklama tutaj niesie za sobą ogromny potencjał. Jak dotrzeć do odbiorców? Podstawa to oczywiście fanpage, który możesz prowadzić za darmo. Pełni on jednak najczęściej rolę wizerunkową. Ale sam portal daje Ci możliwość publikacji komunikatów stricte reklamowych. Mowa m.in. o:

 • promocji konkretnych przygotowanych przez Ciebie postów – tak, aby dotarły one do szerszego grona odbiorców,
 • wyświetlaniu reklam na tablicy, a więc głównej stronie portalu, pomiędzy postami użytkowników i stron śledzonych przez użytkownika,
 • linkach sponsorowanych umieszczanych w innych miejscach na portalu – np. z boku, tuż obok news feeda,
 • reklamach video, które – podobnie jak np. na YouTube – przerywają odtwarzany materiał filmowy.

To oczywiście tylko podstawowy podział reklam. Gdy zajrzysz do narzędzi reklamowych udostępniany przez każdy z portali social mediowych, znajdziesz znacznie więcej możliwości promowania się.

AdSense i podobne systemy publikacji reklam na stronach zewnętrznych

Banery reklamowe to nadal jeden z najpopularniejszych sposobów promowania się w sieci. Gdy z nich korzystasz, komunikaty Twojej marki wyświetlają się użytkownikom przeglądającym strony, które współpracują z danym systemem reklamowym. W ten sposób na serwisach zewnętrznych mogą się pojawić m.in. reklamy tekstowe, banery graficzne, a także materiały video.

Co ważne, w dobie inteligentnego dopasowywania treści reklam do profilu konsumenta, ta firma promocji jest wysoce skuteczna. Wystarczy spojrzeć, jak działa remarketing. Polega on na tym, że internautom są wyświetlane reklamy powiązane np. z historią przeglądania. Przykładowo, jeśli użytkownik odwiedza strony dotyczące wędkarstwa, zobaczy więcej reklam przynęt lub łowisk. A jeżeli jego hobby jest sprzęt mobilny, banery będą dotyczyć np. akcesoriów do smartfonów.

Reklamy natywne i content marketing

Reklamy natywne są stosowane również poza światem internetu. Można o nich mówić np. w kontekście lokowania produktów w filmach i serialach, a także artykułów sponsorowanych w prasie. W sieci działa to podobnie. Reklama Twojej marki może trafić do artykułu opublikowanego np. na zewnętrznym portalu. Może przyjąć różne formy – np. treści sponsorowanych, w których wprost opiszesz zalety swojej firmy / produktów, jak i artykułów na ogólny temat, które delikatnie wspomną o Twojej marce. Korzyści korzystania z tej odmiany content marketingu są podwójne:

 • z jednej strony wzmacniasz wizerunek marki, zachęcając klientów do bliższego zainteresowania się Twoimi rozwiązaniami,
 • z drugiej podnosisz widoczność swojej strony internetowej dla wyszukiwarki Google, co przekłada się na lepsze, „organiczne” wyniki pozycjonowania.

Czy powyższa lista dostępnych opcji reklamowania firmy w internecie wyczerpuje temat? Oczywiście, że nie! Nowe formy komunikacji z klientami – i tej reklamowej, i tej stricte marketingowej – pojawiają się z roku na rok. Ważne jest, abyś był na bieżąco i swoje kampanie dostosowywał do obowiązujących trendów. Nie można też zapomnieć o monitorowaniu efektów reklam.

Zastanawiasz się, ile kosztuje reklama w Internecie i ile na nią wydać, żeby zobaczyć wyraźne efekty? Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Ale zawsze możesz przedyskutować ten temat ze specjalistami z Verseo. Wyjaśnimy Ci krok po kroku, jakie masz możliwości i zaplanujemy strategię promocji, dzięki której Internet usłyszy lub zobaczy Twoją ofertę. 🙂

Verseo Darmowa Wycena

Powiązane wpisy

Ile zarabia specjalista SEO?

Ile zarabia specjalista SEO?

Przez ostatnie 7 lat prowadzenia firmy razem z Mateuszem Bieganowskim, nauczyliśmy się wielu rzeczy w obszarze rekrutacji, szkoleń i zarzą...
CZYTAJ WIĘCEJ

Dodaj komentarz

2 comments

 1. Marija

  „..On pełni jednak najczęściej przede wszystkim rolę wizerunkową..” – chyba za dużo treści w treści

  • Maciej Popiołek

   Maciej Popiołek

   True – mogło być zręczniej napisane. Poprawione. 🙂

Copyright © 2020 Agencja Interaktywna Verseo - wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności | Witryna wykorzystuje pliki cookies