Optymalizacja SEO jako przykład działania pro-klienckiego

author
optymalizacja seo

Działania prowadzone przez pozycjonerów można podzielić roboczo na te, które zmieniają w zauważalny sposób wygląd wygląd strony internetowej oraz te zasługujące na określenie ich jako bardziej dyskretnych. Ze zrozumiałych względów ta pierwsza kategoria modyfikacji budzi zdecydowanie większe zainteresowanie naszych klientów. Warto zatem przedstawić popularne zmiany dokonywane przez pozycjonerów pod kątem tego jak wpływają na wygląd witryny i w jakim stopniu są zauważalne przez osoby odwiedzające strony internetowe. Optymalizacja SEO to bowiem nie tylko dłubanie w kodzie strony. 🙂

Optymalizacja SEO a wygląd strony internetowej

Pracując ze stronami internetowymi doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ich właściciele mają określoną wizję na to, jak ich strona internetowa powinna się prezentować. Zazwyczaj projekty stron internetowych są wykonywane bez uwzględnienia kwestii SEO i jest to po prostu stwierdzenie faktu, a nie krytyka osób wykonujących witryny. Idealną sytuacją jest ta, w której strona od początku jest tworzona z założeniem, że będzie to witryna SEO-friendly. Jeśli decyzja o pozycjonowaniu zapada w odniesieniu do już ukończonej strony internetowej, to specjalista SEO będzie prawdopodobnie rekomendować wprowadzenie zmian, tak by dana witryna była atrakcyjna dla robotów sieciowych. Zmiany te mogą w różnym stopniu ingerować w projekt witryny i być widoczne dla osób wchodzących na stronę internetową.
W Verseo kierujemy się zasadą, że widoczne i zwracające uwagę zmiany na stronie internetowej muszą uzyskać przed wdrożeniem akceptację naszego klienta. Dlatego w opisie modyfikacji wskazujemy czy dana zmiana wiąże się z taką akceptacją. Poniższa lista działań nie wyczerpuje katalogu prac pozycjonerów, dotyczy po prostu tych aspektów, o które relatywnie często pytają nasi klienci.

1. Zmiany w adresie strony i w adresach URL podstron

W tym punkcie chodzi o przekierowanie adresu, które likwiduje duplikat strony głównej czy duplikaty podstron. Są to zmiany niedostrzegalne dla osób odwiedzających serwis, dlatego są wdrażane bez konsultacji z klientem. Zmiany w kwestii wprowadzenia słów kluczowych do adresów URL podstron konsultujemy z klientem, by mieć pewność, że użycie słowa kluczowego jest zgodne z zamysłem klienta (choć jest to zmiana, której osoby odwiedzające stronę nie dostrzegają).

2. Wprowadzenie nowych treści na stronę lub rozszerzenie dotychczasowej

Jest to modyfikacja, którą bezwzględnie konsultujemy z naszymi klientami.

Po pierwsze, dodanie nowych treści zmienia wygląd strony internetowej w sposób widoczny gołym okiem. Po drugie, chcemy mieć pewność, że teksty opracowane przez naszych SEO copywriterów są nie tylko zoptymalizowane pod kątem pozycjonowania (o to nasi specjaliści zadbają), ale też wiernie i poprawnie oddają specyfikę oferty klienta.

Akceptacja ze strony klienta utwierdza nas w przekonaniu, że zaproponowane przez nas treści mu się podobają. Uzyskiwanie akceptacji dla treści obejmuje teksty, które są umieszczane na witrynie (dotyczy to strony głównej i podstron), trafiają na blog klienta powiązany z jego stroną internetową, a także są tekstami sponsorowanymi (dostępnymi w przypadku części SEO pakietów z oferty Verseo) na umieszczanymi na portalach zewnętrznych.

W kontekście dodawania nowych treści do strony internetowej warto poruszyć zagadnienie ich umieszczania. Lokalizacja i dostępność treści mają znaczenie dla procesu pozycjonowania. Idealnym rozwiązaniem jest tekst umieszczony u góry strony (np. nad produktami przypisanymi do danej kategorii) i od razu widoczny. Jeśli z jakiegoś powodu taki pomysł, nie zyskuje akceptacji ze strony klienta (zazwyczaj oznacza to, ze gryzie się to z jego pomysłem na wygląd podstron), to pewnego rodzaju kompromisem jest umieszczenie np. części u góry strony, a reszty u dołu lub skorzystanie z przycisku „czytaj więcej” (lub pokrewnego). Nie są to rozwiązania idealne pod kątem SEO (zwłaszcza to wymagające akcji ze strony klienta rozwinięcie tekstu), ale i tak lepsze niż całkowite odrzucenie dodania nowej treści do danej podstrony.

Można tu jeszcze wspomnieć w charakterze ciekawostki o bardzo archaicznej „metodzie” pozycjonowania, której zastosowanie niejedną witrynę przyprawiło o bolesną karę od Google. mowa tu o tzw. ukrytym tekście czyli wprowadzenia na stronę internetową treści w kolorze tła lub bardzo zbliżonym do niego, często pisanego bardzo małą czcionką. To tekst, który jest widoczny w kodzie strony i jest dostępny dla robotów sieciowych, ale człowiek odwiedzający stronę nie ma specjalnie możliwości zapoznania się z nim. Ponieważ Google nie lubi takich sztuczek i innego przekazu dla robotów sieciowych i dla ludzi, to korzystanie z ukrytego tekstu wiązało się często z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Tej metody dziś praktycznie się nie spotyka.

3. Przyjazne adresy podstron

W przypadku części CMSów np. WordPressa, ustawienie przyjaznych adresów podstron to kwestia włączenia odpowiedniego ustawienia. Takiej zmiany nie konsultujemy, za to dajemy znać po jej wprowadzeniu, że ją wdrożyliśmy. Za pozostawieniem nieprzyjaznych adresów nie przemawia żaden argument – przyjazne adresy są lepiej postrzegane przez roboty sieciowe oraz przez osoby odwiedzające stronę, które dzięki takim adresom URL łatwiej odnajdują się w zawartości strony. Ma to też znaczenie np. w kontekście udostępniania adresów URL.

4. Dodanie nowych podstron

Jest to także zmiana, której wdrożenie uzależniamy od akceptacji klienta – m.in. ze względu na jej dostrzegalność gołym okiem. Nasi klienci otrzymują propozycję wprowadzenia nowej podstrony z informacją co byśmy widzieli na tej podstronie, ustalamy jakie grafiki uzupełniałyby treści, a nasi copywriterzy piszą je. Klient otrzymuje je do akceptacji, a potem gotowe podstrony do wglądu. Chcemy, by rozbudowa jego serwisu mu się podobała.

5. Przebudowa menu

Wiąże się to częściowo z poprzednim punktem i także oznacza dla nas konieczność skonsultowania tego pomysłu z klientem. Jest to zauważalna i ważna modyfikacja strony internetowej. Zdarza się, że klient akceptuje pomysł dodania nowych podstron, jednak stawia warunek, że dotychczasowy układ menu nie ulegnie zmianie. W tej sytuacji akceptowalnym rozwiązaniem może być dodanie np. dodatkowego menu u dołu strony, które będzie mniej rzucać się w oczy, a jednocześnie spełni swoją funkcję.

6. Zmiany zalecane przez PageSpeed Insight

Wskazywane przez to narzędzie zmiany dotyczą w dużej mierze kodu strony (zalecenia są indywidualne dla każdej badanej witryny) i nie są dostrzegane przez osoby odwiedzające dany serwis. W przypadku bardzo powolnych stron wdrożenie zalecanych zmian może dać łatwo dostrzegalne poczucie, że strona szybciej działa, jednak nie każda optymalizacja zgodna z zaleceniami PageSpeed Insight przyniesie tak wyraźne odczucie (nawet jeśli wynik w teście jest lepszy po wdrożeniu zmian). W sytuacji w której PageSpeed Insight zaleca optymalizację grafik – ich odchudzenie, to nie chodzi tu o ich lekkość kosztem jakości, tylko o kompromis pomiędzy tymi aspektami. Optymalizacja SEO to nie zawsze nauka ścisła. 🙂

7. Zmiany ułatwiające indeksowanie strony przez roboty sieciowe

Mowa tutaj o działaniach związanych z plikiem robots.txt , meta tagiem robots i canonicalami. Są to zmiany, które są widoczne w kodzie strony internetowej i jako takie nie wymagają akceptacji ze strony klienta, ponieważ nie wpływają na wygląd serwisu. Wpływają natomiast mocno na proces optymalizacji SEO.

8. Zmiany w meta tagach: title i description

Są to także zmiany, których osoby odwiedzające strony internetowej nie widzą, więc jako takie nie są przekazywane naszym klientom do wglądu i akceptacji. Jeśli nasz klient ma życzenie je zobaczyć, to nie widzimy powodu, dla którego mielibyśmy je ukrywać (meta tagi są widoczne w kodzie strony, nie są w żaden sposób ukrywane). W przypadku meta tagów pole do modyfikacji jest zdecydowanie mniejsze niż tekstów na stronie. Ograniczona dostępna ilość znaków plus konieczność wykorzystania słów kluczowych determinują dyscyplinę w ich pisaniu.

W temacie meta tagów – title i description – pojawia się czasem pytanie ze strony naszych klientów, czy jest możliwe by w zależności od wpisanego zapytania wyświetlały się różne warianty meta tagów, które są przypisane do jednej podstrony albo strony głównej, tak jak ma to miejsce w kontekście usługi Google Ads. Nie ma takiej możliwości. Strona główna i każda podstrona powinna mieć swoje unikalne meta title i description, ale ma tylko jeden wyświetlany meta tytuł i meta opis, widoczny zresztą w kodzie strony.

Wprowadzenie długich – dłuższych niż zakładane przez pozycjonera wartości – meta title i meta description także nie przyniesie dodatkowych korzyści dla pozycjonowania, a np. dłuższe meta opisy nie będą i tak w całości widoczne w wynikach wyszukiwania.

9. Przekierowania niedziałających podstron – błąd 404

Tego działania optymalizacyjnego także nie konsultujemy z klientem. W tym przypadku osoba odwiedzająca stronę widzi efekt tego przekierowania w postaci dotarcia na działającą podstronę w obrębie serwisu. Takie działania zachęca do pozostania na stronie internetowej i poszukania czegoś interesującego w jej ofercie.

Optymalizacja SEO – dlaczego warto zgadzać się na propozycje pozycjonera?

Zmiany, które proponują specjaliści SEO, mogą mieć pozytywny wpływ nie tylko na proces pozycjonowania, ale potrafią też przynieść więcej korzyści. Dobrym przykładem mogą być tak często rekomendowane zmiany polegające na rozbudowie treści na stronie. Wartościowy tekst na stronie dostarcza dodatkowych informacji, które mogą przyśpieszyć podjęcie przez klienta decyzji lub zadecydować o tym, ze skorzysta on z usług tej, a nie innej firmy. Dotyczy to np. kategorii lub opisów produktów zamieszczonych na sklepie internetowym czy treści na firmowym blogu.

Ascetyczna pod względem treści witryna sama pozbawia się tego atutu – w końcu chcemy wiedzieć co kupujemy. Dlatego warto zadbać o unikalne i dostarczające wielu informacji opisy oraz uzupełnić odpowiednie dane strukturalne dla produktów dostępnych w ofercie.

Podobnie jest w przypadku rozbudowy serwisu o nowe podstrony. Bardziej szczegółowe grupowanie produktów lub usług ułatwia dotarcie do nich, co może przełożyć się na ilość konwersji. Nie ma też sensu trzymanie trwale pustych kategorii produktów na swoim sklepie.

Verseo  Darmowa Wycena

Powiązane wpisy

Ile zarabia specjalista SEO?

Ile zarabia specjalista SEO?

Przez ostatnie 7 lat prowadzenia firmy razem z Mateuszem Bieganowskim, nauczyliśmy się wielu rzeczy w obszarze rekrutacji, szkoleń i zarzą...
CZYTAJ WIĘCEJ

Dodaj komentarz

Copyright © 2020 Agencja Interaktywna Verseo - wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności | Witryna wykorzystuje pliki cookies