Customer Match – wykorzystanie list adresów e-mail w kampaniach Google AdWords.

E-mail marketing jest powszechnie stosowany przez wiele firm, które posiadają bazy adresów mailowych swoich klientów są między innymi do wysyłki newsletterów informujących o aktualnej ofercie czy promocjach specjalnych. Niskie współczynniki otwarć czy wręcz nawet uznawanie wiadomości pochodzących z newsletterów, do których użytkownicy zapisali się z własnej woli za Spam spędzają sen z powiek działom marketingu na całym świecie.

Rozwiązaniem tego problemu może być Customer Match czyli możliwość wykorzystywania baz adresów mailowych w kampaniach Adwords. Kierowanie na listy adresów mailowych dostępne jest w kampaniach w Sieci Wyszukiwania Google (RLSA), Gmail Sponsored Promotions i reklamach na YouTube w formacie Video In-Stream.

Firmy, które posiadają optymalnie sklasyfikowane bazy mogą oddzielić listy maili swoich aktualnych klientów od odbiorców, którzy jedynie zapisali się do newsletera i kierować do nich odrębny przekaz. Co ważne kierowanie Customer Match umożliwia także wykluczanie z kampanii naszych list czyli osób, które już skorzystały z promowanej oferty i inwestycję w kierowanie reklam wyłącznie do nowych potencjalnych klientów. Dodatkowo mamy możliwość kierowania kampanii do odbiorców podobnych do tych z udostępnionej listy i w ten sposób docierać do użytkowników o profilu zbliżonym do naszych klientów.

Jak działa Customer Match?

reklamodawca

Reklamodawca przesyła listę zebranych adresów mailowych na konto Adwords, która chroniona jest protokołem SSL, a opcjonalnie możemy skorzystać z algorytmu SHA256. AdWords sprawdza, które spośród przesłanych adresów są powiązane z kontami Google i służą na przykład do logowania w poczcie Gmail, YouTube czy Google Drive. Nie muszą być to wyłącznie adresy mailowe Gmail, gdyż użytkownicy często powiązują z kontem Google adresy pochodzące od innych dostawców jak Yahoo, Onet czy adresy z domenami przedsiębiorstw korzystających z usług takich jak Dokumenty Google dla firm. Adresy mailowe nie powiązane z kontami gogle są usuwane z listy.

Pozostałe adresy są przyporządkowywane do identyfikatorów kont Google, a następnie usuwane w ciągu 7 dni. Aby móc korzystać z Customer Match na naszej liście po odfiltrowaniu musi pozostać co najmniej 1000 adresów mailowych.

Customer Match znajduje zastosowanie w wyszukiwarce Google, na YouTube i poczcie Gmail zarówno w aplikacjach dla urządzeń mobilnych jak i na komputerach desktopowych wykorzystujących przeglądarki. To w jaki sposób możemy wykorzystać tą opcję kierowania zależy jedynie od kreatywności i celu jaki zamierzamy osiągnąć.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

2 comments

 1. Paweł Gawliński

  Tutaj trzeba mieć naprawdę dużą bazę subskrybentów, aby Google dopuściło listę. Miałem 3000 adresów, a po odsianiu przez Google zostało 650, a musi być minimum 1000.

  • Krzysztof Masłowski

   Krzysztof Masłowski

   Dokładnie, docelowo raczej to kierowanie jest dla klientów z dużą bazą adresową.

Copyright © 2017 Agencja Interaktywna Verseo - wszelkie prawa zastrzeżone

Regulamin szkolenia | Polityka prywatności | Witryna wykorzystuje pliki cookies